Workshop dilimizde atölye veya çalıştay anlamlarına gelmektedir. Workshop diğer bir deyişle atölyeyi anlamca biraz daha açacak olursak belirli bir konu etrafında toplanan kişilerin bilgi ve yeteneklerini paylaşarak o konuya dair bir şeyler üretmesidir. Üretilen şey doğrultusunda katılımcılar deneyimler elde eder ve bir şeyler öğrenmiş olur. Workshop iki kısımdan oluşur: teorik ve uygulama. Teorik kısımda katılımcılar üretilmesi planlanan ürün hakkında bilgilenir veya bilgilerini paylaşır. Teorik kısım bittiğinde ise uygulamaya geçilir yani üretime başlanır.

Workshop nedir sorusunu açıkladık şimdi birde bunu örneklerle pekiştirelim. Günlük hayatımızda workshop diyince akla gelen ilk örnekler heykel, seramik, resimdir fakat bunlarla sınırlı kalmayıp farklı birçok alanda workshop düzenlenebilmektedir. Yukarıda saydığımız heykel ve seramik ortalama çalışmaları iki veya üç saate yakın sürmektedir. Bu çalışmalar alandan alana değişebilir. Atölye kurumu katılımcılara gerekli malzemeyi ve ortamı sağlar. Katılımcılar arasındaki uzman kişiler konu hakkında bilgilendirmeler yapar. Bu kısım bittiğinde üretim başlar. Üretim kısmı da bittiğinde katılımcılar artık ilgili konu hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmuştur.

Kara Kalem - Yengeç Sanat Evi

Workshop Faydaları Nelerdir?

  • Atölye çalışmaları günümüzde gitgide yaygınlaşan bir öğrenme çeşididir. Çünkü katılımcılar konu hakkında bilgi edindikten sonra bunu hemen uygulamaya döküyor. Böylelikle akılda kalıcılığı artıyor ve konu hakkında tecrübe sahibi oluyor.
  • Atölye çalışmaları CV gücünüzü de arttıracaktır. Günümüzde kurumsal şirketler başta olmak üzere birçok işe alım yapan işletme çalışanlarından ilgili konular hakkında bilgi ve deneyim istemektedir. Atölye çalışmalarının sonunda katılımcılar üretim yapar, kendi ürünlerini üretir. Somut olarak ürün üretilmeyen atölye çalışmalarında ise katılımcılara sertifika veya katılım belgesi verilmektedir. CV’nize katılım belgenizi veya ürettiğiniz ürünü eklediğiniz takdir diğer adayların önüne geçecek ve başvurduğunuz iş yerini etkilemeniz kolaylaşacaktır.
  • Boş vakitlerinizi arkadaşlarınızla beraber verimli ve eğlenceli bir şekilde geçirmek istiyorsanız atölye çalışmaları size bu konuda yardımcı olacaktır. Arkadaşlarınızla yeni bir hobi edinip bunu ilerletebilirsiniz. Böylelikle eğlenirken hem üretip hem de bilgi sahibi olabilirsiniz. Hatta ürettiklerinizi birbirinize hediye edebilirsiniz.
  • Yeni arkadaşlar edinme ve sosyalliğinizi geliştirme açısından da atölye çalışmaları tercih edilebilir. Sizinle aynı hobiyi edinmek isteyen veya konu hakkında bilgisini, tecrübesini arttırmak isteyen kişilerle anlaşmak kolay olabilir. Yeni bir arkadaşlığı size garanti etmesekte denemekten zarar gelmeyecektir.
  • Atölye çalışmaları bakış açılarınızı ve düşünme yapınızı geliştirme de size yardımcı olacaktır. Dünya’da nerdeyse kimse aynı düşüncelere ve bakış açılarına sahip değildir. Bu nedenle çalışma sırasında katılımcılar konu hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaşırken size farklı gelenler olacaktır. Farklı bakış açılarını öğrenmek size yeni fikirlerinizde fayda saylayacaktır.
  • Atölye çalışmalarının en çok tercih edilme nedenlerinden birisi ise yeni hobiler edinmektir. Atölyelere sadece konu hakkında bilgisi olan kişiler değil konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler de katılabilir. Yeni hobiler edinmek için atölye çalışmaları iyi bir tercihtir. Hatta bu hobinizi geliştirip ilerde bundan para bile kazanabilirsiniz.